Umowa rezerwacyjna z deweloperemKielce oraz okolice

Spore zapotrzebowanie na mieszkania, zwłaszcza w większych miastach takich jak Kielce, sprawia, że wiele osób decyduje się na rezerwację oraz zakup mieszkania dopiero powstającego, będącego częścią inwestycji na wczesnym etapie budowy. Bardzo często w takich przypadkach jeszcze przed zawarciem umowy deweloperskiej dochodzi do podpisania tzw. umowy rezerwacyjnej. To dokument, którego celem jest określenie praw i obowiązków sprzedającego oraz kupującego lokal.

Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej ma na celu zabezpieczenie interesów obu stron. Aby rzeczywiście spełniała jednak to zadanie, powinna być starannie opracowana przez specjalistów. Zazwyczaj w przypadku umowy podpisywanej z deweloperem, dokument ten jest przygotowywany przez prawników firmy deweloperskiej. Doświadczenie rynkowe, a także duży popyt na mieszkania sprawia, że zwykle deweloper staje się silniejszą stroną transakcji. Nie dziwi więc, że w takim przypadku umowa chroni przede wszystkim jego interesy. Nierzadko zawiera niekorzystne, a nawet szkodliwe dla nabywcy klauzule.

Nawet pełna zgodność z prawem wszystkich zapisów nie zapewnia równej ochrony praw nabywcy oraz sprzedawcy. Niektóre z paragrafów, mimo że dozwolone, są równocześnie znacznie korzystniejsze dla jednej strony. Aby ustrzec się przed taką sytuacją, warto zlecić dokładne sprawdzenie oraz przeanalizowanie umowy rezerwacyjnej wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie.

Dane kontaktowe

Już dzisiaj zarezerwuj termin!

Umowa rezerwacyjna Kielce – szczegółowa analiza ekspertów

Spółka Sprawdzone Lokum działa w branży od wielu lat, zdobywając przez ten czas duże doświadczenie oraz spore grono zadowolonych klientów. W tym okresie sprawdziliśmy i poprawiliśmy setki umów rezerwacyjnych mieszkań, domów naszych klientów z Kielc i okolic. Do każdego zlecenia podchodzimy z najwyższą starannością, rzetelnością, kilkukrotnie czytając oraz szczegółowo analizując otrzymane dokumenty. Podpowiadamy, które zapisy są niewskazane i należy je usunąć z treści pisma, a jakie paragrafy warto w nim dopisać. Dokładamy wszelkich starań, aby jak najlepiej chronić interesy naszych klientów. Wszystkie proponowane przez nas zmiany są zgodne z aktualnymi przepisami prawa.

Umowa rezerwacyjna mieszkania – wzór

Umowa rezerwacji mieszkania albo dowolnej innej nieruchomości nie ma swej prawnej definicji, a w związku z tym również szczegółowego wzoru dokumentu. Jej podstawowe założenia opierają się przede wszystkim na tzw. zasadzie swobody umów określonej w Kodeksie cywilnym. To oznacza, że umowa rezerwacyjna mieszkania w Kielcach może zawierać dowolnego rodzaju, ale zgodne z prawem klauzule. Jakie zapisy powinny się w niej znaleźć?

Rezerwacja mieszkania – co zawrzeć w umowie?

Umowa rezerwacyjna nieruchomości powinna zawierać przede wszystkim dokładne określenie rezerwowanego lokalu. Należy więc precyzyjnie wskazać adres, metraż mieszkania albo domu, numer księgi wieczystej, a także szczegóły dotyczące dodatkowych powierzchni (np. garażu, miejsca postojowego, komórki lokatorskiej, piwnicy), jeśli również przynależą do lokum. Powinno się również wskazać tytułu prawny dewelopera do danej nieruchomości. Warto załączyć do umowy aktualne zdjęcia lokalu, jak również oświadczenie właściciela o tym, że nieruchomość jest wolna od praw osób trzecich.

Do istotnych elementów należy również uszczegółowienie kwestii finansowych. W umowie powinna być jasno określona całkowita cena rezerwowanego lokalu, maksymalna wysokość zadatku, a także harmonogram płatności i numer rachunku bankowego, na który należy uiścić opłatę. Deweloperzy często zawierają w omawianych dokumentach zapisy dotyczące kar umownych w przypadku odmowy zawarcia umowy deweloperskiej albo z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy rezerwacji. Umowna kara staje się rodzajem zryczałtowanego odszkodowania, którego sprzedający będzie miał prawo domagać się, nawet w sytuacji, kiedy jego szkoda okaże się sporo niższa niż wysokość owej kary. Nierzadko sprzedający wpisują w umowy również tzw. odstępne, czyli klauzulę zezwalającą na zerwanie umowy w dowolnej chwili, ale przy równoczesnej konieczności zapłaty określonej w umowie kwoty pieniężnej. Tego rodzaju zapisy mogą być więc bardzo niekorzystne dla kupującego, należy więc zwrócić na nie szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej w Kielcach.

Ponadto prawidłowo sporządzona umowa powinna też zawierać dane adresowe i kontaktowe obu stron (tj. imię, nazwisko, adres, numer PESEL/dowodu osobistego), jak również ich pełne podpisy na ostatniej stronie dokumentu oraz parafki na każdej poprzedniej.

Jesteś zainteresowany ofertą? Zadzwoń do nas:

lub skontaktuj się z naszymi specjalistami