ANALIZA KSIĄG WIECZYSTYCH

Księga wieczysta to publiczny rejestr informacji o nieruchomościach oraz ich właścicielach. Dostęp do systemu jest nieograniczony. Wystarczy posiadać numer księgi, aby uzyskać wiedzę na temat stanu prawnego nieruchomości. Niestety, rozeznanie się w prawniczych wpisach i dość zawiłych działach często przysparza trudności osobom niespecjalizującym się w tej dziedzinie. Dlatego przy sprawdzaniu księgi wieczystej warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Dzięki naszej pomocy otrzymasz pełny raport, który zawiera wszelkie informacje z systemu wraz z ich przystępnym objaśnieniem. Dodatkowo oferujemy analizę prawną przygotowana przez doświadczonego prawnika. Dzięki naszym usługom proces zakupu nieruchomości przebiegnie bezproblemowo.

Dane kontaktowe

Już dzisiaj zarezerwuj termin!

Co daje sprawdzanie księgi wieczystej?

Księgi wieczyste powstały po to, aby w sposób instytucjonalny i autorytatywny ustalić prawa do danej nieruchomości. Weryfikacja zawartych w nich informacji pozwala wywnioskować stan prawny budynku czy obiektu mieszkalnego. Dzięki czemu można dowiedzieć się, czy osoba sprzedająca rzeczywiście jest jego właścicielem i posiada pełnię praw do lokalu, a także tego, co te prawa obejmują. Oprócz tego analiza ksiąg wieczystych przynosi informacje o hipotece oraz innych ewentualnych obciążeniach – nie tylko finansowych.

Pozyskanie takich danych umożliwia uczciwe prowadzenie negocjacji albo odstąpienie od nich w razie wystąpienia nieprawidłowości. Łatwo też upewnić się co do klauzuli chroniących przed ryzykiem prawnym.

Sprawdzanie ksiąg wieczystych – na co zwrócić uwagę?

W księgach wieczystych znajduje się bardzo wiele informacji. Wszystkie są równie ważne, ale na niektóre z nich należy zwrócić szczególną uwagę. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić typ prawa do gruntu. Jeśli polega on na użytkowaniu wieczystym, to oznacza konieczność wnoszenia corocznych opłat – warto o tym wiedzieć przed podpisaniem umowy. Ponadto istotną częścią sprawdzania ksiąg wieczystych jest weryfikacja właściciela, hipoteki, sytuacji prawnej dojazdu i podpisania umowy.

Księga budynku zawiera całą jego historię ze wszystkimi szczegółami. Stąd znalezienie najważniejszych z punktu widzenia kupującego informacji może być kłopotliwe. Nasi pracownicy są doświadczeni w tej dziedzinie, przez co szybko i bezbłędnie wynajdują niezbędne do prowadzenia negocjacji dane. Przedstawienie ich w formie raportu pozwala łatwo rozeznać się w sytuacji prawnej budynku.

Czym są pomieszczenia przynależne w księdze wieczystej?

Bardzo często przy zakupie mieszkania otrzymuje się też dodatkowe pomieszczenia. Należą do nich m.in. garaże, strychy, komórki lokatorskie czy piwnice – stanowią one tak zwane przynależności. Wliczają się one do całkowitego metrażu mieszkania wpisanego do księgi wieczystej. Jednak odnalezienie informacji o nich nie należy do prostych zadań. Zdarza się, że prawo do korzystania z przynależności wynika z zupełnie innego miejsca w księdze wieczystej niż zazwyczaj wykorzystywane do tego pole działu I-O. Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku mieszkań spółdzielczych, gdzie księgi wieczyste nie mają wpisanych przynależności, a prawo do użytkowania określa prowadzony przez spółdzielnię rejestr.

Czy istnieje elektroniczny przegląd ksiąg wieczystych?

Księgi wieczyste kojarzą się z zakurzonymi tomami, jednak dziś już niemal nikt nie korzysta z nich w takiej postaci. Księga wieczysta online dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. To pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ wystarczy wprowadzić numer księgi, aby przejrzeć jej zawartość.

Sprawdź księgę wieczystą w ramach profesjonalnych usług

Przygotowany przez nas raport prawny to kompleksowa metoda oceny stanu prawnego mieszkania, które zamierza się nabyć. Sporządzany jest przez doświadczonego w tej dziedzinie prawnika, który nie tylko wyjaśni zawiłości, ale również zarekomenduje najkorzystniejsze rozwiązania.

Zadzwoń do nas albo napisz maila. Podczas rozmowy udzielimy szczegółowych informacji na temat współpracy. Odpowiemy też na wszelkie inne twoje pytania. Z naszą pomocą sprawdzisz księgę wieczystą w prosty i fachowy sposób.

Jesteś zainteresowany ofertą? Zadzwoń do nas:

lub skontaktuj się z naszymi specjalistami