Analiza inwestycji

Zakup jakiejkolwiek nieruchomości stanowi inwestycję – niezależnie od tego, czy kupujemy ją do użytku prywatnego, czy na przykład pod wynajem. Biorąc pod uwagę pierwszą ewentualność, z czasem możemy zyskać na wzroście wartości nieruchomości. W drugim przypadku gwarantujemy sobie regularny dochód pasywny. W dzisiejszych czasach wiele osób traktuje zakup nieruchomości jako alternatywę dla posiadania lokaty oszczędnościowej. Wszystko ze względu na to, że aktualnie nieruchomości pozwalają na uzyskanie znacznie wyższej stopy zwrotu zainwestowanych środków. Co istotne, można w bardzo dużym przybliżeniu wyliczyć ją jeszcze przed zaangażowaniem własnych środków finansowych. Przeprowadzanie rzetelnej analizy ma bezpośredni związek z oceną opłacalności naszej inwestycji, czyli po prostu jej dochodowości. W dużym uproszczeniu: należy zestawić ze sobą wszelkie nakłady inwestycyjne oraz przewidywane zyski.

Dane kontaktowe

Już dzisiaj zarezerwuj termin!

Jak powinna przebiegać analiza inwestycji?

Aby wykonać rzetelną analizę inwestycji, powinniśmy korzystać z profesjonalnych narzędzi do oceny projektów inwestycyjnych. Dlatego też warto opierać się na opinii doświadczonego doradcy prawnego. Pod uwagę weźmie on przede wszystkim okres zwrotu oraz prostą stopę zwrotu inwestycji. W bardziej zawiłych przypadkach uwzględniane są również złożone metody opłacalności inwestycji, takie jak wewnętrzna stopa zwrotu i wartość bieżąca netto. Dane uzyskuje się przy użyciu arkuszy kalkulacyjnych bazujących na specjalnie przygotowanych, uniwersalnych wzorach. Następnie specjalista przystępuje do ich szczegółowej interpretacji, którą przedstawia klientowi.

Dlaczego tak ważna jest właściwa analiza finansowa inwestycji?

Podczas inwestowania w nieruchomości sama intuicja może okazać się zbyt subiektywnym kryterium oceny. W końcu zakup nieruchomości zwykle wiąże się z wydaniem setek tysięcy złotych, dlatego też należy podchodzić do niego ze szczególną odpowiedzialnością. Wnioski płynące z przygotowanej przez specjalistę analizy inwestycji mogą utwierdzić klienta w słuszności podjęcia decyzji o podpisaniu umowy deweloperskiej bądź rezerwacyjnej. Bywa czasem i tak, że analiza opłacalności inwestycji wykazuje nieopłacalność. Wówczas podpisywanie umów jest odradzane lub sugeruje się negocjację ceny, wskazując bezpośrednią kwotę, przy której nasza inwestycja zaczyna być opłacalna.

Analiza finansowa dewelopera – jego również należy wziąć pod lupę

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego wiąże się niekiedy z podwójnym ryzykiem inwestycyjnym – zarówno naszym, jak i inwestora budowlanego. Najczarniejszy scenariusz stanowi upadłość dewelopera. Mimo że kupujący nieruchomości klienci są chronieni przez ustawę deweloperską, każdy z nas wolałby uniknąć sytuacji kupna mieszkania, które ostatecznie nie trafi do naszych rąk. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doradcy inwestycyjnego przeprowadzającego dodatkową analizę finansową dewelopera.

Na co zwrócić uwagę, oceniając opłacalność inwestycji?

Pamiętajmy o tym, że kapitał, który uznajemy za inwestycyjny, to nie tylko sama kwota zakupu nieruchomości. Pod uwagę należy wziąć także koszty przygotowania lokalu, na przykład przeprowadzenie ewentualnego remontu lub samodzielnego wykończenia. Kolejne ukryte koszty, które wliczamy, to podatek od czynności cywilno-prawnych, taksa notarialna czy też prowizja dla pośrednika nieruchomości. Naszym kosztem może być też wyposażenie i umeblowanie mieszkania – zwłaszcza jeśli planujemy wynajem. Przy wspomnianym wynajmie dochodzą regularne koszty w postaci opłat administracyjnych czy ubezpieczenia oraz podatku od nieruchomości. Regularnym kosztem może być również podatek dochodowy osoby wynajmującej, chyba że skorzysta ona z amortyzacji nieruchomości.

Jesteś zainteresowany ofertą? Zadzwoń do nas:

lub skontaktuj się z naszymi specjalistami